Okányi Általános Iskola

Határtalanul program - Kárpátalja

Kirándulás Kárpátaljára           (2019. május 20 - 24.)

Első nap:

Izgatottan vártuk az indulást, hiszen közülünk még senki nem járt Ukrajnában és külföldön is csak kevesen.

A határt egy órás várakozással léptük át, ahol várt bennünket az idegenvezetőnk. Gyors pénzváltás és már indultunk is "meghódítani" Kárpátalját.

Nagyberegen a középiskolában megismerkedtünk a híres "beregi szőttes" elkészítésének minden fortélyával. Délután a helyi református líceumban megcsodáltuk a tanulók akrobatikus kerékpár bemutatóját.

Ezt követően Beregszász nevezetességeivel ismerkedtünk. Késő délután elfoglaltuk szálláshelyünket.

Második nap:

Esős időben indultunk útnak és ez az időjárás jellemezte az egész hetünket. A nap első állómása Tiszaújlak, ahol megtekintettük a "Turul Emlékművet", valamint a jelentősen áradó Tisza folyót. Ezt követően két rezervátumot kerestünk fel, ahol megbarátkoztunk a pöttyös szarvasokkal és felülhettünk a bivalyok hátára. Itt bivalytejből készült sajtkülönlegességeket kóstolhattunk.

A délutánt Beregszászon a városi múzeumban töltöttük.

Este a helyi gyerekekkel ismerkedtünk meg, majd közös focicsatát vívtunk.

Harmadik nap:

A délelőtt egészét a Munkácsi várban töltöttük. Megragadott a vár középkori hangulata. Következő helyszínünk Szolyva volt, ahol megnéztük az egykori munkatábor helyén létesült emlékparkot.

Késő délután megérkeztünk Felsőgereben nevű településre, ahol megtekintettük a II. világháború "Árpád vonal" bunkerjait.

Este elfoglaltuk új szálláshelyünket.

Negyedik nap:

Az eső továbbra is meghatározta minden napjainkat, de ennek ellenére mi felkerestük Kárpátalja legnagyobb - 14 m-es vízesését, melynek lezúduló vizétől duplán eláztunk.

Mindannyiunk számára óriási élményt jelentett egy sífelvonón való utazás.

Délután Beregszentmiklóson megcsodáltuk a helyi "erődkastélyt".

Menetközben ittunk a "fiatalítóforrás" vízéből, megtekintettünk egy templomból átalakított vasútállomást, majd megérkeztünk Nagyszőlősre a Perényi kúriához. Ezt követően megnéztük a Bartók Béla emléktáblát.

A nap utolsó programja egy ortodox templom látogatása volt, majd elfoglaltuk az előző szállásunkat.

Ötödik nap:

Utolsó nap visszatértünk Nagybereg településre, ahol a már megismert középiskolás tanulókkal volt közös programunk.

A gyerekek bepillanthattak az ottani iskolai életbe, megismerhették a tanult tantárgyakat, az osztályzás rendszerét. Ezt követően bemutattuk településünket, iskolánkat. Majd lány és fiúmeccseket játszottunk.

Délután búcsút intettünk Kárpátaljának és élményekkel telve indultunk haza.  A szakadó eső ellenére felejthetetlen öt napot tudhattunk magunk mögött.

Köszönjük, hogy részt vehettünk a "Határtalanul" programban!!! Köszönjük Kárpátalja!!!